SM045E246ZAJ240
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SM045E246ZAJ240
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CERACITOR
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Height :
6.096mm
JESD-609 Code :
e0
Series :
SM(FORMED)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Max Operating Temperature :
85°C
Temperature Coefficient :
-56/+22% ppm/°C
Dielectric :
Z5U
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
10.2mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
24μF
Tolerance :
80%
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Min Operating Temperature :
10°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
11.2mm
Pbfree Code :
No
Datasheets
SM045E246ZAJ240
SM FORMED CERAMIC CAPACITOR Ceramic Capacitor -56 +22% ppm C 80% 24muF 50V