SM031E306ZAJ240
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SM031E306ZAJ240
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CERACITOR
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
80%
Voltage - Rated :
100V
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Width :
11.43mm
Number of Terminations :
2
Height :
6.096mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Max Operating Temperature :
85°C
Pbfree Code :
No
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Series :
SM(FORMED)
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
2.5 %
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
2.54mm
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric :
Z5U
Temperature Coefficient :
-56/+22% ppm/°C
JESD-609 Code :
e0
Capacitance :
30μF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
26.67mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
SM031E306ZAJ240
SM FORMED CERAMIC CAPACITOR Ceramic Capacitor -56 +22% ppm C 80% 30muF 100V