SLP391M385E9P3
Mfr.Part #
SLP391M385E9P3
Description
CAP ALUM 390UF 20% 385V SNAP
Diameter :
30mm
Voltage - Rated :
385V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Polarization :
Polar
Leakage Current :
1.16248mA
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
385V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.48A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
1.48A
Published :
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Series :
SLP0712TE (750W)
EAR99
Length :
50mm
Capacitance :
390µF
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.18A @ 20kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
851mOhm @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mount :
Through Hole
Terminal Pitch :
10mm