SL30VB6VYQ
Mfr.Part #
SL30VB6VYQ
Manufacturer
Banner Engineering
Description
PHOTO SEN SLOT 30MM BIPOLAR
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Response Time :
300µs
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
NEMA 6P, IP67
Adjustment Type :
Adjustable, Potentiometer
Mount :
Slot
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Published :
2002
Sensing Method :
Through-Beam
Voltage - Supply :
10V~30V
Series :
SL30
Output Configuration :
NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON
Light Source :
Red (680nm)
Connection Method :
Connector
Sensing Distance :
1.181 (30mm)
Datasheets
SL30VB6VYQ
Banner Engineering SL30VB6VYQ
10V~30V SL30 Series Adjustable, Potentiometer Through-Beam -40°C~70°C
SL30VB6VYQ Overview
To make sure the photoelectric sensor works, set its temperature to zero. In order for these electronic components to function, the voltage should be set to 10V~30V within the circuit or system. It's ideal for photoelectric sensors to have a response time of 300μs.
SL30VB6VYQ Features
Sensing Distance: 1.181 (30mm)
Response Time: 300μs
Operating Temperature: -40°C~70°C