SL30VB6VQ
Mfr.Part #
SL30VB6VQ
Manufacturer
Banner Engineering
Description
PHOTO SEN SLOT 30MM BIPOLAR
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Connection Method :
Connector
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Current :
150mA
Series :
SL30
Light Source :
Red (680nm)
Sensing Distance :
1.181 (30mm)
Response Time :
1ms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Slot
Published :
Adjustment Type :
Adjustable, Potentiometer
Ingress Protection :
NEMA 6P, IP67
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Sensing Method :
Through-Beam
Voltage - Supply :
10V~30V
Output Configuration :
NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON
Datasheets
SL30VB6VQ
Banner Engineering SL30VB6VQ
10V~30V SL30 Series Adjustable, Potentiometer Through-Beam -40°C~70°C
SL30VB6VQ Overview
In order for the photoelectric sensor to work reliably, it should be set to -40°C~70°C degrees Celsius. Into a circuit or system, these electronic components must be given 10V~30V voltage. When it comes to photoelectric sensors, a response time of 1ms is ideal. Photoelectric sensors must operate with an output current of 150mA.
SL30VB6VQ Features
Sensing Distance: 1.181 (30mm)
Response Time: 1ms
Operating Temperature: -40°C~70°C