SL30VB6V
Mfr.Part #
SL30VB6V
Manufacturer
Banner Engineering
Description
PHOTO SEN SLOT 30MM BIPOLAR
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Sensing Method :
Through-Beam
Connection Method :
CABLE
Light Source :
Red (680nm)
Series :
SL30
Voltage - Supply :
10V~30V
Adjustment Type :
Adjustable, Potentiometer
Output Configuration :
NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON
Ingress Protection :
NEMA 6P, IP67
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Published :
2009
Sensing Distance :
1.181 (30mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Response Time :
1ms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Length :
78.74 2m
Datasheets
SL30VB6V
Banner Engineering SL30VB6V
10V~30V SL30 Series Adjustable, Potentiometer Through-Beam -40°C~70°C
SL30VB6V Overview
To make sure your photoelectric sensor is reliable, set its temperature to -40°C~70°C. This electronic component must have a voltage of 0 in order to function in a circuit or system. Photoelectric sensors are considered to have an optimal response time of 1ms.
SL30VB6V Features
Sensing Distance: 1.181 (30mm)
Response Time: 1ms
Operating Temperature: -40°C~70°C