SL305E225ZAB
Mfr.Part #
SL305E225ZAB
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Wire
Surface Mount :
No
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Length :
7.62mm
Terminal Pitch :
5.08mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
-56/+22% ppm/°C
Height :
7.62mm
Width :
3.81mm
JESD-609 Code :
e0
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Size Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
Capacitance :
2.2μF
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
80%
Pbfree Code :
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
SL305E225ZAB
2.2μF 50V Ceramic Capacitor 80% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations
SL305E225ZAB Overview
Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
SL305E225ZAB Features
with -56/+22% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V