SL305E225MAB
Mfr.Part #
SL305E225MAB
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
7.62mm
Width :
3.81mm
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Voltage - Rated :
50V
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
7.62mm
Termination :
Radial
Tolerance :
20%
Temperature Coefficient :
-56/+22% ppm/°C
Packing Method :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
2
Terminal Pitch :
5.08mm
Min Operating Temperature :
-55°C
e0
Reach Compliance Code :
not_compliant
Capacitance :
2.2μF
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Multilayer :
No
Surface Mount :
Datasheets
SL305E225MAB
2.2μF 50V Ceramic Capacitor 20% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations
SL305E225MAB Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is -56/+22% ppm/°C.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
SL305E225MAB Features
with -56/+22% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V