SL305C474KAB
Mfr.Part #
SL305C474KAB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Capacitance :
470nF
Lead Diameter :
508 µm
Published :
Voltage - Rated :
50V
Bulk
Lead/Base Style :
Straight
Lead Pitch :
5.08mm
Height :
7.62mm
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
Radial
Width :
3.81mm
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mount :
Through Hole
Tolerance :
10%
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
2
Radiation Hardening :
Length :
7.62mm
Datasheets
SL305C474KAB
470nF 50V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
SL305C474KAB Overview
SL305C474KAB Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient