SL305C334KAB
Mfr.Part #
SL305C334KAB
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
10%
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
HTS Code :
Termination :
Radial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
330nF
Bulk
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Height :
7.62mm
Size Code :
Length :
7.62mm
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
5.08mm
Wire
Surface Mount :
No
Voltage - Rated :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
3.81mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
SL305C334KAB
330nF 50V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
SL305C334KAB Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 15% ppm/°C.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
SL305C334KAB Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V