SL305C225KAB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SL305C225KAB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
7.62mm
Dielectric Material :
Ceramic
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
7.62mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Termination :
Radial
Width :
3.81mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
2.2μF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
HTS Code :
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
10%
Factory Lead Time :
11 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size Code :
Surface Mount :
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
5.08mm
Datasheets
SL305C225KAB
2.2μF 50V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
SL305C225KAB Overview
Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
SL305C225KAB Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V