SL305A103JAB
Mfr.Part #
SL305A103JAB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
HTS Code :
Dielectric :
C0G
Width :
3.81mm
Tolerance :
5%
Packaging :
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
Radial
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Through Hole
Length :
7.62mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
10nF
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Lead Pitch :
5.08mm
Height :
7.62mm
Datasheets
SL305A103JAB
10nF 50V Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
SL305A103JAB Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals 30ppm/Cel ppm/°C indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
SL305A103JAB Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient