SL301E474MAB
Mfr.Part #
SL301E474MAB
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Width :
3.81mm
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
20%
Capacitance :
470nF
Terminal Pitch :
5.08mm
Temperature Coefficient :
-56/+22% ppm/°C
Radial
Operating Temperature (Min) :
10°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature (Max) :
85°C
Height :
7.62mm
Length :
7.62mm
Datasheets
SL301E474MAB
470nF 100V Ceramic Capacitor 20% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations
SL301E474MAB Overview
SL301E474MAB Features
with -56/+22% ppm/°C being the highest temperature coefficient