SL301E105MAB
Mfr.Part #
SL301E105MAB
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Size Code :
Voltage - Rated DC :
100V
Temperature Coefficient :
-56/+22% ppm/°C
Tolerance :
20%
Height :
7.62mm
Width :
3.81mm
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
1μF
Terminal Pitch :
5.08mm
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Length :
7.62mm
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
SL301E105MAB
1μF 100V Ceramic Capacitor 20% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations
SL301E105MAB Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is -56/+22% ppm/°C.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.
SL301E105MAB Features
with -56/+22% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V