SL301C334KAB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SL301C334KAB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
7.62mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Voltage - Rated DC :
100V
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Size Code :
Length :
7.62mm
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
508 µm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated :
100V
Lead/Base Style :
Straight
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e0
Multilayer :
Tolerance :
10%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
not_compliant
Lead Pitch :
5.08mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Capacitance :
330nF
Termination :
Radial
Width :
3.81mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Published :
Dielectric :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
SL301C334KAB
330nF 100V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
SL301C334KAB Overview
Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
SL301C334KAB Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V