SL301C224KAB
Mfr.Part #
SL301C224KAB
Height :
7.62mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Width :
3.81mm
Voltage - Rated :
100V
Length :
7.62mm
Capacitance :
220nF
Terminal Pitch :
5.08mm
not_compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
100V
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Tin/Lead (Sn/Pb)
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
10%
Datasheets
SL301C224KAB
220nF 100V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
SL301C224KAB Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 15% ppm/°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
SL301C224KAB Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V