SL301A103GAB
Mfr.Part #
SL301A103GAB
Terminal Pitch :
5.08mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Max) :
125°C
Height :
7.62mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
11 Weeks
Positive Tolerance :
2%
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Voltage - Rated :
100V
Tin/Lead (Sn/Pb)
Termination :
Capacitance :
10nF
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
3.81mm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Length :
7.62mm
Surface Mount :
Datasheets
SL301A103GAB
10nF 100V Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
SL301A103GAB Overview
As far as positive tolerance is concerned, this part exhibits a tolerance of 2%.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.
SL301A103GAB Features
a tolerance of 2%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient