SL301A103FAB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SL301A103FAB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Surface Mount :
No
Voltage - Rated :
100V
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Dielectric :
C0G
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e0
Width :
3.81mm
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Radial
HTS Code :
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
11 Weeks
Capacitance :
10nF
Height :
7.62mm
Multilayer :
No
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
1%
Terminal Pitch :
5.08mm
Pbfree Code :
Voltage - Rated DC :
100V
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Length :
7.62mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Datasheets
SL301A103FAB
10nF 100V Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
SL301A103FAB Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 100V, it is capable of operating.
SL301A103FAB Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V