SL221A102JAB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SL221A102JAB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
100V
Terminal Pitch :
6.35mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Surface Mount :
No
HTS Code :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Pbfree Code :
No
Packing Method :
Bulk
Multilayer :
Terminal Shape :
Wire
Height :
5.08mm
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
1nF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Termination :
Radial
Width :
3.175mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
5.08mm
Size Code :
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
100V
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
5%
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Datasheets
SL221A102JAB
1nF 100V Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
SL221A102JAB Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
SL221A102JAB Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V