SL151C471KAB
Mfr.Part #
SL151C471KAB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Pitch :
2.54mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
3.81mm
Packing Method :
Bulk
Dielectric :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Rated :
100V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Pbfree Code :
No
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size Code :
Voltage - Rated DC :
100V
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Width :
2.54mm
Multilayer :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Height :
3.81mm
Capacitance :
470pF