SL-132-TT-10
Mfr.Part #
SL-132-TT-10
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 32POS 0.1 TIN PCB
Stock
84
In Stock :
84
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Lead Free :
Lead Free
IEC Conformance :
No
Max Current Rating :
1A
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Type :
Female Socket
Depth :
2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish - Mating :
Tin
Insulation Height :
0.122 3.10mm
Mount :
Through Hole
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
JESD-609 Code :
e3
Style :
Board to Board
Packaging :
Tube
Connector Type :
Receptacle
Pbfree Code :
yes
Length :
81.28mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Fastening Type :
Push-Pull
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2008
Width :
2.54mm
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
Straight
Mixed Contacts :
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows :
1
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Post :
0.108 2.75mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
LOW PROFILE
Contact Resistance :
10MOhm
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Termination :
Solder
Housing Color :
Black
Number of Positions :
32
Housing Material :
Polyester
Contact Shape :
Circular
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
SL
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
SL-132-TT-10
Samtec, Inc. SL-132-TT-10
1 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Through Hole Tube Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 32 Positions Female Socket