SKKD162/12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SKKD162/12
Manufacturer
Solid State Inc.
Description
160A 1200V A23
Manufacturer :
Solid State Inc.
Product Category :
Power Driver Modules
Package Type :
SEMIPACK2
Tolerance :
5 %
Diode Configuration :
2x Series Pair
Lead Spacing :
22.5 mm
Length :
26.5 mm
Product Type :
Film Capacitors
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1.2kV
Number of Elements per Chip :
2
Width :
10 mm
Series :
160
Capacitance :
3.3 uF
Brand :
Cornell Dubilier - CDE
Product :
General Film Capacitors
Mounting Type :
Panel Mount
Product Category :
Film Capacitors
Approvals :
UR
Subcategory :
Capacitors
Packaging :
Bulk
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Pin Count :
3
Dielectric :
Polyester
Height :
19 mm