SJ6016RTP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SJ6016RTP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
SCR 600V 16A TO220AB
Stock
595
In Stock :
595
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
SJ
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6V
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
TO-220-3
JESD-609 Code :
e3
SCR Type :
Standard Recovery
Trigger Device Type :
SCR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Hold (Ih) (Max) :
75mA
Voltage - Off State :
600V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
188A 225A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
16A
Mounting Type :
Through Hole
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
30mA
Packaging :
Tube
Current - Off State (Max) :
10μA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
10A
Datasheets
SJ6016RTP
Littelfuse SJ6016RTP
SCR Standard Recovery -40°C~150°C TJ 1.6V-On State (Vtm) (Max) 10μA-Current - Off State (Max) Tube TO-220-3 Through Hole