SIP21106DR-18-E3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SIP21106DR-18-E3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SC70-5
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Pbfree Code :
yes
Number of Outputs :
1
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Output Voltage Accuracy :
1 %
Radiation Hardening :
No
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Number of Pins :
5
Max Power Dissipation :
187mW
Power Dissipation :
187mW
Published :
Max Output Current :
150mA
Mount :
Surface Mount
Number of Functions :
Voltage - Input (Max) :
6V
Current - Quiescent (Iq) :
85μA
Terminal Form :
Gull wing
Weight :
19.986414mg
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Output Voltage 1 :
1.8V
Height :
1mm
Length :
2mm
Mounting Type :
Surface Mount
Accuracy :
1 %
Width :
1.25mm
Control Features :
Enable
Number of Regulators :
Output Type :
FIXED
Min Input Voltage :
2.2V
Dropout Voltage1-Max :
0.3V
PSRR :
75dB ~ 40dB (1kHz ~ 100kHz)
Output Voltage :
1.8V
Voltage Tolerance-Max :
4%