SHLP-10V-S-B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SHLP-10V-S-B
Manufacturer
JST
Description
CONN RCPT HSG 10POS 1.00MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Rectangular Connector Housings
IEC Conformance :
No
Termination :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Female Socket
Packaging :
Bulk
Pitch :
0.039 1.00mm
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Number of Rows :
1
Connector Type :
Receptacle
Color :
Natural
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pbfree Code :
yes
Contact Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle
Total Number of Contacts :
10
Number of Positions :
10
HTS Code :
MIL Conformance :
No
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
NOT SPECIFIED
DIN Conformance :
Series :
SHL
Mixed Contacts :
Published :
UL Flammability Code :
94V-0
Factory Lead Time :
20 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
SHLP-10V-S-B
JST SHLP-10V-S-B
1 Rows Receptacle Bulk Natural 10 Positions Panel Mount, Right Angle Female Socket Crimp SHL
SHLP-10V-S-B Overview
SHLP-10V-S-B Features
SHL series
SHLP-10V-S-B Applications
There are a lot of JST Sales America Inc.
SHLP-10V-S-B Rectangular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM