SGA40E24-P1J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SGA40E24-P1J
Manufacturer
MEAN WELL
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 40W
Stock
291
In Stock :
291
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Polarization :
Positive Center
Approval Agency :
CB, CE, GS
Factory Lead Time :
17 Weeks
Current - Output (Max) :
1.67A
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension :
2.97Lx1.26W x 1.87 H 75.5mmx32.0mmx47.5mm
Form :
Wall Mount (Class II)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
40W
Voltage - Input :
90V~264VAC
No Load Power Consumption :
75mW Max
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Cord Length :
59 1.50m
Region Utilized :
Europe
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Voltage - Output :
24V
Input Type :
Fixed Blade
Input Connector :
CEE 7/16
Series :
SGA40E (40W)