SFY4-DC12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFY4-DC12V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY SAFETY 6PST 6A 12V
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Safety Relays
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
14.5mm
Termination :
PC Pin
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Relay Type :
Safety
Throw Configuration :
4PST, 6PST, DPST
Mount :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9VDC
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Switching Voltage :
250VAC 30VDC -Max
Packing Method :
Tube
Depth :
28.6mm
Coil Current :
56mA
Relay Action :
Momentary
Contact Form :
6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B)
Voltage - Rated AC :
250V
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Power Consumption :
670mW
Reference Standard :
CUL; TUV; UL
Release Time :
10ms
Contact Voltage(DC)-Max :
30V
Coil Type :
Non-Latching
Number of Poles :
6
Termination Style :
PC Pin
Coil Resistance :
215Ohm
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
Unknown
Must Release Voltage :
1.8VDC
Coil Voltage (DC) :
12V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Length :
39mm
Number of Pins :
14
Coil/Input Supply Type :
DC
Sealing :
RT3
Contact Rating (Current) :
6A
Published :
2000
Coil Voltage :
12VDC
Series :
SF-Y
Operate Time :
20ms
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
LOW PROFILE
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Width :
28.6mm