SFY3-DC21V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFY3-DC21V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY SAFETY 4PST 6A 21V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Safety Relays
Voltage - Rated AC :
250V
Release Time :
10ms
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Coil Voltage (DC) :
21V
Must Release Voltage :
3.2VDC
Contact Voltage(DC)-Max :
30V
Contact Form :
4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B)
Number of Poles :
4
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Packaging :
Bulk
Sealing :
RT3
Termination Style :
PC Pin
Coil/Input Supply Type :
DC
Number of Pins :
10
Must Operate Voltage :
15.8VDC
Throw Configuration :
3PST, 4PST, SPST
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
PC Pin
Reference Standard :
CUL; TUV; UL
Switching Voltage :
250VAC 30VDC -Max
Coil Type :
Non-Latching
Coil Voltage :
21VDC
Relay Action :
Momentary
Contact Rating (Current) :
6A
Coil Current :
32mA
Published :
Operate Time :
20ms
Width :
28.6mm
Mount :
Through Hole
Packing Method :
Tube
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Resistance :
666Ohm
Additional Feature :
LOW PROFILE
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Relay Type :
Safety
Series :
SF-Y
Height :
14.5mm
Power Consumption :
670mW
Depth :
28.6mm
Length :
31mm