SFS5-L-DC48V-D
Mfr.Part #
SFS5-L-DC48V-D
Description
RELAY SAFETY 6PST 6A 48V
Coil Voltage (DC) :
48V
Coil Voltage :
48VDC
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Coil Power :
500mW
Must Release Voltage :
4.8VDC
Must Operate Voltage :
36VDC
Switching Voltage :
250VAC 30VDC -Max
Coil Current :
10.4mA
Coil Type :
Non-Latching
Coil Resistance :
4.6kOhm
Feature :
Diode, Lighted Indicator
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Rating (Current) :
6A