SFS2-L-DC12V-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFS2-L-DC12V-D
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY SAFETY 4PST 6A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Safety Relays
Coil Power :
360mW
Relay Type :
Safety
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
PC Pin
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage :
250VAC 30VDC -Max
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Form :
4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B)
Must Release Voltage :
1.2VDC
Throw Configuration :
4PST
Operate Time :
20ms
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packaging :
Bulk
Feature :
Diode, Lighted Indicator
Coil Current :
30mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
SFS
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Coil Voltage :
12VDC
Coil Voltage (DC) :
12V
Mount :
Through Hole
Coil Resistance :
400Ohm
Termination Style :
PC Pin
Contact Rating (Current) :
6A
Must Operate Voltage :
9VDC