SFN4D-DC12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFN4D-DC12V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY SAFETY 6PST 8A 12V
Stock
382
In Stock :
382
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Safety Relays
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Coil/Input Supply Type :
DC
Throw Configuration :
4PST, 6PST, DPST
Relay Type :
Safety
Termination Style :
PC Pin
Relay Action :
Momentary
Coil Voltage :
12VDC
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Strength Between Open Contacts :
4000 Vrms
Relay Function :
4PDT
Must Release Voltage :
3VDC
Contact (DC) Max Rating R Load :
6A@24VDC
Release Time :
6ms
Coil Power :
400mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
14
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-25°C~92°C
Published :
2003
Contact Plating :
Gold
Sealing :
RT3
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO), Gold (Au)
Max Current Rating :
8A
Contact (AC) Max Rating R Load :
8A@230VAC
Reference Standard :
SEV; TUV; UL
Coil Current :
32.5mA
Voltage - Rated AC :
500V
Electrical Life :
85000 Cycle(s)
Contact Current(DC)-Max :
6A
Contact Form :
6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B)
Contact Current(AC)-Max :
8A
Voltage - Rated DC :
500V
Coil Type :
Non-Latching
Coil Resistance :
369Ohm
Max Voltage Rating (DC) :
500V
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Must Operate Voltage :
9VDC
Contact Resistance :
30mOhm
HTS Code :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Terminations :
14
Depth :
33mm
Radiation Hardening :
No
Pitch :
2.5mm
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
5000 Vrms
Length :
53.3mm
PCB Hole Count :
Termination :
PC Pin
Coil Voltage (DC) :
12V
Mount :
Through Hole
Input Switching Control Type :
Random
Series :
SFN4D
Operate Time :
23ms
Switching Voltage :
500VAC 500VDC -Max
Switching Current :
6A