SFM210-LPSE-S23-SD-BK
Mfr.Part #
SFM210-LPSE-S23-SD-BK
Description
CONN HDR 23POS 0.039 GOLD SMD
PCB Contact Row Spacing :
2.2098 mm
Current Rating (Amps) :
1A
Insulation Height :
0.087 2.20mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Length or Diameter :
0.926 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Terminal Pitch :
2.0066mm
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Total Number of Contacts :
23
Contact Resistance :
20mOhm
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Body Depth :
0.087 inch
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Positions :
23
Body Breadth :
0.059 inch
ONE
1 Rows Header, Top or Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 23 Positions Female Socket