SFF1002GHC0G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFF1002GHC0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 100V 10A ITO220AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Package / Case :
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
975mV @ 5A
Series :
Automotive, AEC-Q101
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reverse Recovery Time :
35ns
Diode Type :
Standard
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Packaging :
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 100V
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance @ Vr, F :
70pF @ 4V 1MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
SFF1002GHC0G
Taiwan Semiconductor SFF1002GHC0G
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 975mV @ 5A -55°C~150°C 10μA @ 100V Tube TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Through Hole