SFAF2003G C0G
Mfr.Part #
SFAF2003G C0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Description
DIODE GEN PURP 150V 20A ITO220AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150V
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Capacitance @ Vr, F :
170pF @ 4V 1MHz
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
975mV @ 20A
Packaging :
Tube
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Type :
Standard
Reverse Recovery Time :
35ns
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
ITO-220AC
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 150V
Datasheets
SFAF2003G C0G
Taiwan Semiconductor SFAF2003G C0G
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 975mV @ 20A -55°C~150°C 10μA @ 150V Tube TO-220-2 Full Pack Through Hole