SF3-DC12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SF3-DC12V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY SAFETY 4PST 6A 12V
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Safety Relays
Coil Power :
500mW
PCB Hole Count :
10
Contact Resistance :
30mOhm
Must Release Voltage :
1.2VDC
Coil Voltage (DC) :
12V
Contact Form :
4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B)
Contact Current(DC)-Max :
6A
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Coil Voltage :
12VDC
Coil Current :
41.7mA
Weight :
37g
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Termination Style :
PC Pin
Factory Lead Time :
13 Weeks
Switching Voltage :
250VAC 30VDC -Max
Contact (DC) Max Rating R Load :
6A@30VDC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Length or Diameter :
53.3mm
Length - Termination :
0.0035 inch
Max Voltage Rating (DC) :
24V
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO), Gold (Au)
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Operate Time :
30ms
Relay Action :
Momentary
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Release Time :
15ms
Contact Current(AC)-Max :
6A
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Pbfree Code :
yes
Contact (AC) Max Rating R Load :
6A@250VAC
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
2500 Vrms
Physical Dimension :
53.3mm X 25mm X 16.5mm
Series :
SF3
Number of Pins :
10
Number of Terminations :
Body Breadth :
25 mm
Coil/Input Supply Type :
DC
Mounting Type :
Through Hole
Max Current Rating :
6A
Electrical Life :
30000 Cycle(s)
Coil Resistance :
288Ohm
Reference Standard :
CSA; SEV; TUA; UL
Published :
2000
Relay Type :
SAFETY RELAY
HTS Code :
Body Height :
16.5mm