SEN55-SDN-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SEN55-SDN-T
Manufacturer
Sensirion
Description
ENVIRONMENTAL NODE FOR PM, VOC,
Manufacturer :
Sensirion
Product Category :
Gas Sensors
Sensing Method :
LASER
Power Source :
Battery, USB
Operating Temperature :
-10°C ~ 50°C
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V
Response Time :
Package :
Tray
Product Status :
Active
Accuracy :
±4.5% RH
Maximum Operating Temperature :
+50 °C
Operating Supply Voltage :
5 V
Output :
I2C
Supply Voltage :
5V
Dimensions :
22.3 x 52.3 x 43.3mm
Series :
SEN5x
Application :
NO Detectors
Current - Supply :
Type :
Humidity, NOx, Particulate Matter, Temperature, VOC
Minimum Operating Temperature :
-10 °C