SEIFCX-16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SEIFCX-16
Manufacturer
Curtis Industries
Description
CONN BARRIER STRIP 16CIRC 0.25"
Manufacturer :
Curtis Industries
Product Category :
Barrier Blocks
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Number of Circuits :
16
Material - Insulation :
Polyphenylene Oxide (PPO)
Packaging :
Bulk
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Wire/Cable Gauge :
16 AWG
Wire Gauge :
16-22 AWG
Published :
Bottom Termination :
Solder Turret, Insulated
Orientation :
Straight
Feature :
Flange
Number of Rows :
1
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Pitch :
0.250 6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Chassis, Panel
Factory Lead Time :
5 Weeks
Current Rating :
5A
Max Current Rating :
5A
Terminal Block Type :
Barrier Block
Series :
SEI
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
110°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Solder
Terminal Screw Finish :
Nickel
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Mount :
Chassis, Panel
Terminal Screw Material :
Brass
Datasheets
SEIFCX-16
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Solder Turret, Insulated SEI 0.250 6.35mm 2 Wall (Dual) 16 Circuits Polyphenylene Oxide (PPO)
SEIFCX-16 Overview
SEIFCX-16 Features
SEI series
SEIFCX-16 Applications
There are a lot of Curtis Industries
SEIFCX-16 Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
    PWR ENT FILTERED
    PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"