SE035C475KAR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SE035C475KAR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R RADIAL
Stock
273
In Stock :
273
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Pitch :
5.08mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
JESD-609 Code :
e3
Applications :
SMPS Filtering
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm
Multilayer :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Lead Style :
Straight
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
7.62mm
Dissipation Factor :
2.5 %
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Capacitance :
4.7μF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Series :
SE
Published :
2010
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
30 Weeks
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
SE035C475KAR
KYOCERA AVX SE035C475KAR
SE 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial