SDM40E20LAQ-7
Mfr.Part #
SDM40E20LAQ-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
SCHOTTKY DIODE SOT23
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diode Type :
Schottky
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
3
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation-Max :
0.225W
Factory Lead Time :
15 Weeks
Number of Elements :
2
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Terminal Position :
Dual
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Surface Mount :
yes
Current - Average Rectified (Io) :
400mA DC
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Operating Temperature (Max) :
125°C
Operating Temperature - Junction :
-65°C~125°C
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
20V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250μA @ 20V
Output Current-Max :
0.4A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
310mV @ 100mA
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
20V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
SDM40E20LAQ-7
Diodes Incorporated SDM40E20LAQ-7
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~125°C 2-Element TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Surface Mount
SDM40E20LAQ-7 Overview
The maximum output voltage is 0.4A.
SDM40E20LAQ-7 Features
a maximum output voltage of 0.4A
SDM40E20LAQ-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
SDM40E20LAQ-7 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23