SDM2U20CSP-7
Mfr.Part #
SDM2U20CSP-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
2-SMD, Flat Lead
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 2A WLB1608
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Number of Terminations :
2
Capacitance :
115pF
Average Rectified Current :
2A
Forward Current :
2A
Capacitance @ Vr, F :
115pF @ 4V 1MHz
Element Configuration :
Single
Mount :
Surface Mount
Number of Phases :
1
Application :
EFFICIENCY
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Terminal Position :
BOTTOM
Max Reverse Voltage (DC) :
20V
Forward Voltage :
470mV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Current-Max :
2A
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
2-SMD, Flat Lead
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
20A
Diode Type :
Schottky
Max Power Dissipation :
830mW
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
20V
Diode Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
R-XBCC-N2
Number of Elements :
1
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
470mV @ 2A
HTS Code :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150μA @ 20V
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reverse Current :
150μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
NO LEAD
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Published :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Connection :
ANODE
Datasheets
SDM2U20CSP-7
Diodes Incorporated SDM2U20CSP-7
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 470mV @ 2A -55°C~150°C 150μA @ 20V 2-Termination Tape & Reel (TR) 2-SMD, Flat Lead Surface Mount
SDM2U20CSP-7 Overview
This device's average rectified current is zero volts.A forward current of 2A is allowed.There is no 830mW heat loss (energy loss) from electronic or electrical devices.A 115pF value can be delivered based on the capacitance.In terms of output current, the maximum value is 2A.The datasheets show a peak reverse of 150μA, as shown in the data chart.
SDM2U20CSP-7 Features
an average rectified current of 2A volts
the least amount of 830mW heat (energy loss)
2A is the maximum value
the peak reverse is 150μA
SDM2U20CSP-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
SDM2U20CSP-7 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB