SDM2M60S1F-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SDM2M60S1F-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SOD-123F
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SOD123F
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Flat
Capacitance @ Vr, F :
8pF @ 4V 1MHz
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Element Material :
SILICON
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Forward Current :
2A
Reverse Current-Max :
0.3μA
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Breakdown Voltage-Min :
60V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150μA @ 60V
Configuration :
Single
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60V
Operating Temperature (Max) :
175°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
60V
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Number of Phases :
1
Reverse Test Voltage :
60V
Reach Compliance Code :
not_compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Terminal Position :
Dual
Diode Type :
Schottky
Package / Case :
SOD-123F
Output Current-Max :
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
760mV @ 2A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Application :
FAST SOFT RECOVERY
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
SDM2M60S1F-7
Diodes Incorporated SDM2M60S1F-7
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 760mV @ 2A -65°C~175°C 150μA @ 60V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-123F Surface Mount
SDM2M60S1F-7 Overview
A value of 2A is the maximum forward current that can be allowed.At maximum reverse current, 0.3μA is reached.Phase diode rectifier is possible to produce a maximum output current by setting the output current to 2A.
SDM2M60S1F-7 Features
A maximum reverse current of 0.3μA
2A is the maximum value
SDM2M60S1F-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
SDM2M60S1F-7 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB