SDHF2.5KS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SDHF2.5KS
Manufacturer
Semtech
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 2.5KV 2.5A MODULE
Manufacturer :
Semtech
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Max Reverse Voltage (DC) :
2.5kV
Operating Temperature (Max) :
150°C
Average Rectified Current :
2.5A
Reverse Current-Max :
1μA
Diode Type :
Standard
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Number of Phases :
1
Case Connection :
CATHODE
Application :
HIGH VOLTAGE FAST RECOVERY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reverse Recovery Time :
150 ns
Package / Case :
Module
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
6.6V @ 3A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mount :
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 2500V
Terminal Position :
UPPER
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
2500V
Non-rep Pk Forward Current-Max :
150A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Terminal Form :
Solder Lug
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-XUFM-D2
Mounting Type :
Through Hole
Base Part Number :
SDHF2
Datasheets
SDHF2.5KS
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 6.6V @ 3A -55°C~150°C 1μA @ 2500V 2-Termination Bulk Module Through Hole
SDHF2.5KS Overview
This device has an average rectified current of 2.5A volts.When the maximum reverse current is allowed, it reaches 1μA.
SDHF2.5KS Features
an average rectified current of 2.5A volts
A maximum reverse current of 1μA
SDHF2.5KS Applications
There are a lot of Semtech Corporation
SDHF2.5KS applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 1KV X7R RADIAL
    CAP CER 10000PF 2KV X7R RADIAL
    CAP CER 10000PF 2KV X7R NONSTND
    CAP CER 10000PF 3KV X7R NONSTND
    CAP CER 10000PF 3KV X7R RADIAL
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB
Related products
Part Manufacturer Stock Description
SDHF2.5KM Semtech 7,183 DIODE GEN PURP 2.5KV 1A MODULE
SDHF5KM Semtech 10,407 DIODE GEN PURP 5KV 1A MODULE