SD2114S040S5R0
Mfr.Part #
SD2114S040S5R0
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 5A SMB
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature - Junction :
-55°C~125°C
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
105A
Mounting Type :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 40V
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Diode Type :
Schottky
Number of Pins :
2
Average Rectified Current :
5A
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
550mV @ 5A
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Diode Element Material :
SILICON
Output Current-Max :
5A
Current - Average Rectified (Io) :
5A DC
Number of Elements :
1
Peak Reverse Current :
500nA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Base Part Number :
SD2114S040S5R0
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Phases :
1
Forward Current :
5A
Forward Voltage :
550mV
Max Surge Current :
105A
Terminal Position :
Dual
Additional Feature :
LOW POWER LOSS
Peak Non-Repetitive Surge Current :
105A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Element Configuration :
Single
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Application :
EFFICIENCY
Datasheets
SD2114S040S5R0
KYOCERA AVX SD2114S040S5R0
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 550mV @ 5A -55°C~125°C 500μA @ 40V 2-Termination Tape & Reel (TR) 2-SMD, No Lead Surface Mount
SD2114S040S5R0 Overview
With this device, you'll get a maximum reverse leakage current of zero volts.Devices with this rating have an average rectified current of 5A volts.5A is the maximum value of forward current.There can be no surge current above 105A.There is no maximum output current when the value is 5A.Using the data chart, the peak reverse is 500nA in the datasheets.
SD2114S040S5R0 Features
a maximal reverse leakage current of 500μA volts
an average rectified current of 5A volts
5A is the maximum value
the peak reverse is 500nA
SD2114S040S5R0 Applications
There are a lot of AVX Corporation
SD2114S040S5R0 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB