SD18-221-R
Mfr.Part #
SD18-221-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 220UH 296MA 2.95OHM SM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating :
296mA
Mount :
Surface Mount
Type :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.205Lx0.205W 5.20mmx5.20mm
Termination :
SMD/SMT
Weight :
453.59237mg
Test Frequency :
100kHz
Width :
5.1816mm
Max Operating Temperature :
85°C
Package / Case :
Nonstandard
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Length :
5.1816mm
Max DC Current :
217mA
Material - Core :
Ferrite
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
2
Lead Free :
Lead Free
Current Rating (Amps) :
296mA
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shielding :
Shielded
Composition :
Wirewound
Current - Saturation :
217mA
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Inductance :
220μH
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Series :
SD
Height :
1.8mm
DC Resistance (DCR) :
2.95Ohm
Datasheets
SD18-221-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD