SD10-1R5-R
Mfr.Part #
SD10-1R5-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 1.6A 65.3MOHM SM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Factory Lead Time :
16 Weeks
Material - Core :
Ferrite
Current - Saturation :
1.91A
Min Operating Temperature :
-40°C
Composition :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Termination :
SMD/SMT
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Number of Pins :
2
Package / Case :
Nonstandard
DC Resistance (DCR) :
65.3mOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
5.1816mm
Max DC Current :
1.91A
Current Rating (Amps) :
1.6A
Inductance :
1.5μH
Type :
Wirewound
Mount :
Surface Mount
Length :
5.1816mm
Size / Dimension :
0.205Lx0.205W 5.20mmx5.20mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Free :
Lead Free
Test Frequency :
100kHz
Tolerance :
±20%
Weight :
907.18474mg
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height :
1mm
Current Rating :
1.6A
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Series :
SD
Datasheets
SD10-1R5-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD