SD-350C-48
Mfr.Part #
SD-350C-48
Manufacturer
MEAN WELL
Description
DC/DC CONVERTER 48V 350W
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Max Output Power :
350.4W
Efficiency :
82%
Nominal Input Voltage :
96V
Operating Temperature :
-20°C~60°C With Derating
Isolation :
Isolated
Number of Pins :
9
Voltage - Output 1 :
48V
Height :
50.8mm
Number of Outputs :
1
Mount :
Chassis, Chassis Mount, Desktop
Output Power :
350W
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Approval Agency :
CE
Applications :
ITE (Commercial)
Output Voltage :
48V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Max) :
72V
Output Current :
7.3A
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Isolation :
1500V
Series :
SD-350 (350W)
Current - Output 1 :
7.3A
Voltage - Input (Min) :
36V
Depth :
115mm
Type :
Enclosed
Size / Dimension :
8.46Lx4.53W x 1.97 H 215.0mmx115.0mmx50.0mm