SD-200B-48
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SD-200B-48
Manufacturer
MEAN WELL
Description
DC/DC CONVERTER 48V 202W
Stock
167
In Stock :
167
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Mount :
Chassis, Chassis Mount, Desktop
Approval Agency :
CE
Type :
Enclosed
Number of Outputs :
1
Voltage - Input (Max) :
36V
Series :
SD-200 (200W)
Nominal Input Voltage :
24V
Efficiency :
86%
Factory Lead Time :
14 Weeks
Output Current :
4.2A
Power (Watts) :
202W
Output Voltage :
48V
Size / Dimension :
8.46Lx4.53W x 1.97 H 215.0mmx115.0mmx50.0mm
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Output 1 :
4.2A
Height :
50.8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Isolation :
1500V
Number of Pins :
9
Operating Temperature :
-20°C~60°C With Derating
Applications :
ITE (Commercial)
Max Output Power :
201.6W
Depth :
50mm
Output Power :
201.6W
Voltage - Input (Min) :
19V