SCTA104K35
Mfr.Part #
SCTA104K35
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP TANT 0.1UF 10% 35V 1206
Stock
548
In Stock :
548
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Tantalum Capacitors
Type :
Molded
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
RoHS :
Non-Compliant
Tolerance :
±10%
Features :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Package :
Bag
Capacitance :
0.1 µF
Product Status :
Active
Manufacturer Size Code :
A
Lifetime @ Temp. :
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Spacing :
Series :
SCT
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
NTE Electronics
Voltage - Rated :
35 V
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C