SCRN206R-F
Mfr.Part #
SCRN206R-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP FILM 20UF 10% 200VPK RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
JESD-609 Code :
e2
Tolerance :
±10%
Lead Pitch :
31.75mm
Package / Case :
Radial, Can
Size / Dimension :
2.690Lx1.560W 68.33mmx39.62mm Lip
Height :
39.624mm
Terminal Shape :
Binding Post
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
SCR
Operating Temperature :
-40°C~80°C
Voltage - Rated DC :
200V
Mount :
Brackets, Chassis Mount, Holder
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Threaded, Male
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Dielectric Material :
Paper, Metallized
Height Seated (Max) :
1.310 33.27mm
Voltage - Rated AC :
200Vpk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
20μF
Number of Terminations :
2
Length :
68.326mm
Published :
HTS Code :
Applications :
Commutation; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
PAPER CAPACITOR
Lead Spacing :
1.250 31.75mm