SCREWM6-25
Mfr.Part #
SCREWM6-25
Manufacturer
Hammond Manufacturing
Description
25 PKG SCREWS & NYLON WASHER
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Hammond Manufacturing
Product Category :
Drive Type :
Phillips
Power Rating :
0.2 W
Plating :
Black Oxide
Product Type :
Racks and Rack Cabinets
Type :
Machine Screw
Resistance Tolerance :
0.5
Thread Size :
M6
Head Diameter :
0.186 (4.72mm)
RoHS :
Details
Head Height :
Material :
Steel
Product Width :
1.25
Screw Head Type :
Oval Head
Product Status :
Active
Features :
Pilot Point, Washer Included
Brand :
Resistor Type :
Sulfur Resistant
Product Length :
2
Length - Below Head :
0.750 (19.05mm) 3/4
Length - Overall :
Product Category :
Racks and Rack Cabinet Accessories
Subcategory :
Enclosures, Racks and Boxes
Series :
Screw
Temperature Coefficient :
25 ppm/K
Resistance :
604 Ohm